Перейти до основного вмісту

В кінці XVII - початок XVIII ст. у Микулинцях діяло дві греко-католицьких громади

Пропонуємо Вам ознайомитися витягами із матеріалів п. Андрія Капусти: "Микулинці – одне із історичних поселень Галичини, яке вперше згадується у «Повчанні Володимира Мономаха» в 1096 році під назвою Микулин, який в цей час входив до складу Теребовельського князівства та був важливим стратегічним пунктом. Наступна ґрунтовна згадка про Микулин з’являється в Лаврентіївському літописі в 1144 році, з приводу князівських міжусобиць, що роздирали в ті часи руські землі. Микулин, також, згадується в Галицько-Волинському літописі з приводу невдалого походу Рюрика Святославовича на Галич в 1202 році. Від 1387 року поселення стає відомим вже як Микулинці. (...)

Микулинці в 1595 році одержали статус міста та магдебурзьке право. Від цього часу, і до сьогодення, Микулинці зберігали міський (містечковий) статус із обов’язковими атрибутами самоврядування: магістратом, ратушею, міським гербом (ХVІ – ХІХ ст.), урядом гміни (ХІХ –ХХ ст.) (...)

Після ліквідації Магдебурзького права в Микулинцях влада перейшла до ради в складі 12 радників з бургомістром на чолі. Влада, більшою мірою, належала полякам, а українське населення міста в органах місцевого самоврядування було представлено меншою кількістю представників (Славчук 1983, с. 306; Сивак-Найчук 2014, с.27).

В останній чверті ХVІІІ ст. в Микулинцях історично та економічно сформувались три осередки влади, які формували місцеве самоврядування.

Серед них: 

1. Влада двірська (пол. władza dworska) або судова влада, представлена 

особою місцевого власника (пол. dziedzic miasteczka).

2. Міська влада, репрезентована магістратом та його представниками – бургомістром, війтом і президентом (пол. burmistr, wójt, prezydent). 

3. Духовна влада, представлена однією римо-католицькою громадою, двома греко-католицькими парафіями та єврейською громадою. (...)

За Йосифинською метрикою, усього в місті у 1780-х рр. проживало 256 християнських сімей без поділу на конфесії. Зараз важко встановити пропорцію між греко-католицькими та римо-католицькими родинами. Можна припустити, що кількість уніатських сімей була в двічі більшою чим римо-католицьких (на підтвердження цієї тези вказує кількість храмів в Микулинцях: дві церкви та 

один костел)".


(Джерело: За матеріалами Андрія Капусти, ОБЛИВОСТІ МІСЬКОГО УПРАВЛІННЯ В МИКУЛИНЦЯХ В КІН. ХVІІІ СТ. АБО «ТРІУМВІРАТ» ВЛАДИ.)

Фотографії з відкритих джерел:


      Фото з відкритих джерел: https://mista.ua

Популярні публікації

З історії парафії УГКЦ в смт. Микулинці

 #а_чи_знали_ви ? - Що в цьому році 135-ти літній ювілей храму Пресвятої Трійці. - Святе Євангеліє 1690 року. Її вік 334 роки. - Оправу Євангелії зробили у 1850 році. Її вік 174 роки. - В цьому році 268 років Акафіснику, який був виданий у Почаєві (1756 р.) українськими, греко-католицькими монахами Василіянами. - 04.07.1937 році візитував парафію єпископ Никита Будка (блаж. священмч. УГКЦ) - 87 років з того часу. PS. Книги зберігаються в архиєпархіальному архіві. /24.10.2024 р. Б., смт. Микулинці/ #парафія #УГКЦ #Микулинці                 Храм було освячено в 1889 р. Євангеліє 1690 року Оправа для Євангелії зроблена 1850 року 04 липня 1937 року парафію у містечку Микулинці візитував єпископ Никита Будка.

Господь руками людей робить чуда. Дюкую парафіянам з Польщі і їх пароху о. Ярославу Гостинському за допомогу нашим воїнам з Микулинецької лікарні

Сьогодні мій друг і великий патріот України, волонтер, греко- католицький священник, декан о. Ярослав Гостинський та його парафіяни з міст Ілави та Оструди (Польща), передали для Микулинецької лікарні реабілітації для потреб наших воїнів захисників миючі засоби, засоби особистої гігієни, білизну та пральні порошки. Дякуємо усім причетним до цієї благодійної акції! Разом до перемоги, адже з нами Бог! Дорогі у тому часі, коли ми молилися на вервиці за єдність і мир, Бог руками добрих людей робив добро для наших воїнів!